Najlepiej zacząć oswajać dziecko z językiem obcym w okresie niemowlęcym. Wtedy to maluch interesuje się wszystkim co mu podsuniemy ciesząc się, że skupiamy na nim swoją uwagę i spędzamy z nim czas. Niemowlę nie zna jeszcze języka ojczystego, dlatego przysłuchuje się wszystkim dźwiękom z otoczenia z takim samym zainteresowaniem. Starsze dziecko może być zaskoczone, że rodzic mówi w niezrozumiałym dla niego języku i może się zniechęcić. Jeśli tak, to odczekajmy trochę i odłóżmy naukę na później. Nie chcemy przecież, żeby dziecko miało jakiekolwiek negatywne skojarzenia z językiem obcym, którego chcemy go nauczyć.
15 minut dziennie z językiem obcym pozwoli maluchom osłuchać się z odmiennym akcentem, wyrażeniami, zwrotami, a także doda im odwagi i śmiałości podczas przyszłych zajęć w szkole. Dziecko nie będzie miało oporów z mówieniem w języku obcym i z entuzjazmem podejdzie do kolejnych porcji materiału zaproponowanych przez nauczyciela.
WAŻNA RADA: Jeśli chcemy maksymalnie uefektywnić nasze działania starajmy się podczas tych 15 minut dziennie nie mieszać języków. Postarajmy się, żeby cały kwadrans był poświęcony tylko i wyłącznie drugiemu językowi. Np. jeśli bawimy się anglojęzyczną zabawką, starajmy się mówić do dziecka również po angielsku, np.
albo podczas czytania dziecku anglojęzycznej książeczki spróbujmy mówić po angielsku od początku
Give your teddy a hug!
Press the button on teddy's paw!
Let's listen to teddy's song!
Let's read a book!
Which book would you like to read today?
Mummy has to turn the page.
Dla rodziców nie znających dobrze języka angielskiego może to być wyzwanie, ale nie zrażajmy się. Zainspiruj się: Czy da się uczyć dziecko języka, którego się nie zna? Nasza przygoda z hiszpańskim. Wystarczy, że przygotujemy sobie kilka zdań, napiszemy je sobie na kartce i będziemy codziennie powtarzać podczas interakcji z dzieckiem. Jak się za to zabrać? Sprawdź tu: Jak się przełamać i zacząć mówić do dziecka po angielsku? - Wskazówki dla rodziców dzieci polskojęzycznych. Dwie pieczenie na jednym ogniu, po czasie zwroty zostaną zapamiętane nie tylko przez dzieci, ale również przez rodziców. Powodzenia!
Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia
----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi.
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.