Kolejny serial animowany dla fanów brytyjskich brzmień - the Octonauts to świetna, edukacyjna bajka dla dzieci w wieku przedszkolnym. Głosów w kreskówce użyczyli Brytyjczycy, pomimo, że serial jest irlandzką adaptacją amerykańsko-kanadyjskich książek dla dzieci (zobacz książki). The Octonauts został uznany za najlepszy serial animowany dla dzieci w wieku przedszkolnym w Wielkiej Brytanii i Australii (w roku 2011).
The Octonauts to zgrana drużyna ośmiu poszukiwaczy przygód, którzy mówią przeróżnymi akcentami. Jest to świetna lekcja dla naszych dwujęzycznych pociech pod kątem doskonalenia i szlifowania umiejętności słuchania ze zrozumieniem. W filmie zobaczymy:
- Kapitana Barnacles, dzielnego niedźwiedzia polarnego mówiącego po brytyjsku
- Porucznika kryptozoologa Kwazii, kota z londyńskim akcentem
- Lekarza Peso, pingwina z brytyjskim (w wersji UK) lub hiszpańskim (w wersji US) akcentem
- Oceanografa prof. Inkling, ośmiornicę mówiącą dystyngowanym brytyjskim akcentem "posh accent"
- Biologa dr Shellington, wydrę morską mówiącą szkockim akcentem
- Inżyniera o imieniu Tweak, królika z południowo-amerykańskim akcentem
- Informatyka i fotografa o imieniu Dashi, psa z nowo-zelandzkim akcentem (w wersji UK), amerykańskim (w wersji US)
- Kucharza o imieniu Tunip, hybrydy rzepy i tuńczyka, mówiącego okrojonym angielskim z obcym, niesprecyzowanym akcentem.
Główni bohaterzy żyją pod wodą w bazie zwanej Octopodem. Bajka przypomina trochę film Star Trek, ponieważ baza, w której mieszkają przypomina statek kosmiczny znany z filmu. Pomimo fikcyjnych postaci, można śmiało uznać bajkę za edukacyjną, ponieważ egzotyczne stworzenia, którym pomagają oraz miejsca, w których je odnajdują są zgodne z rzeczywistością. Tak też, dzieci dowiadują się o istnieniu wielu ciekawych zwierząt i poznają ich charakterystyczne cechy i środowiska.
Bajkę polecałabym dzieciom dwujęzycznym lub starszym dzieciom uczącym się języka angielskiego od dłuższego czasu. Język użyty w bajce będzie wymagający dla dzieci rozpoczynających przygodę z językiem angielskim ze względu na szybkość wypowiadanych przez bohaterów zdań. Serial jest przeznaczony głównie dla dzieci anglojęzycznych, a nie uczących się języka angielskiego jako drugiego języka. Dlatego też, główni bohaterzy mówią naturalnym dla siebie tempem, nie starając się wymawiać wyrazów w taki sposób, żeby mieć pewność, że zostaną zrozumieni.
Przykładowy odcinek The Octonauts poniżej:
Do zobaczenia wkrótce!
Kornelia
----------------------------------------------------------------
Jeśli podobał Ci się mój wpis podziel się nim z innymi.
Chętnie też przeczytam o Twoich doświadczeniach w komentarzu poniżej.